Tak, tata też może bawić się z dziećmi.... :)
Pani w przedszkolu tym bardziej powinna!
Dziś połączyłam zabawę z czytaniem książki, a raczej odwrotnie książkę z zabawą....
Za oknem cały dzień padał deszcz. Padał, padał i padał. Było szaro, buro i nijako. Dzieci, zaczęły się nudzić swoją dotychczasową zabawą. W końcu ile czasu można bawić się swoją ulubioną lalką, autkiem czy klockami. Nasze dotychczasowe zabawy taneczno-ruchowe też im w ten dzień nie odpowiadały.
Książka jest dobra na wszystko! Pomyślałam. Szybko wyciągnęłam z torebki pozycje U. Starka i M. Leppa "Jak tata się z nami bawił"...
Zaczęliśmy czytać. A dokładniej ja zaczęłam czytać, a przedszkolaki słuchać :)
Książka - rewelacja! Twarda okładka, ładne ilustracje. Tekstu nawet sporo, ale spokojnie da się ją przeczytać naraz.
Historia w niej zawarta jest prosta. Pewnego wieczora dwaj bracia musieli zostać w domu tylko z tatą. Zapracowanym tatą. I co tu można z nim robić? Bawić się? W co?
W "CHOWANIE KLUCZA" :)
Cały opis tej zabawy i jej instrukcja znajduje się w treści książki. Nie będę tu więcej zdradzać. Powiem tylko, że zakończenie całej historyjki jest przezabawne! :)
Nasze propozycje zabawy:
1. Zabawa w "Chowanie klucza"
Zgodnie z treścią książeczki, zabawa ma 3 zasady.
Zasada numer 1: Wybrana osoba chowa klucz w sali.
Zasada numer 2: "Ptak, ryba czy pomiędzy". Jeśli klucz jest schowany powyżej wysokości nosa - odpowiadamy "ptak". Jeśli jest poniżej kolan - odpowiadamy "ryba". Jeśli między nosem a kolanami - odpowiadamy "pomiędzy".
Zasada numer 3: "Ciepło / Zimno" - Jeśli jesteśmy blisko klucza, wołamy "ciepło". Jeśli daleko do klucza, wołamy "zimno".
2. Dekorowanie klucza.
Drukujemy szablon klucza (dostępny tutaj: klucze ).
Dzieciom rozdajemy kredki, flamastry, pastele, brokat, farby, cekiny, koraliki, naklejki i wszystko to co według Was może się przydać. Bardzo ważna jest w tym przypadku inwencja twórcza dziecka.
3. Zabawa "co otwiera ten klucz?"
Ta zabawa rozwija wyobraźnie przedszkolaków. Pokazujemy dzieciom różnego rodzaju klucze ( lub ilustracje kluczy). Dzieci mogą też te klucze wyciągać z pudełka z zawiązanymi oczami i opowiedzieć do czego dany klucz służy, co otwiera i dlaczego tak myśli. Odpowiedź nie musi być zgodna z prawdą.
4. Lanie wosku
Całą zabawę z książka "Jak tata się z nami bawił", możemy połączyć z Andrzejkami i tradycyjnym laniem wosku.
5. Dopasuj klucze
Ciekawe zabawy kluczowe znalazłam jeszcze tutaj i tutaj.
Pdf do nich tu.
6. Ozdabianie starych kluczy
Jeśli macie stare, niepotrzebne klucze, tutaj pokazane jest, co możecie z nimi zrobić :)
7. Klucz - co to takiego?
Zabawa słownikowa. Jakie znamy rodzaje klucza?Wykonajcie z dziećmi (lub samemu) flash cards - karty obrazkowe i zaprezentujcie je dzieciom. Porozmawiajcie o ich znaczeniu. ( klucze dostępne tutaj).
8. Wycieczka do ślusarza, lub w inne miejsce dorabiania kluczy. Czemu nie? Macie w pobliżu taki punkt? Wybierzcie się z dziećmi. Taka wyprawa może być ciekawa. Doróbcie jakiś klucz! To będzie Wasza wspólna pamiątka :)
9. Możecie również wykorzystać moje karty pracy, klikając tu.
"Jak tata się z nami bawił"
Ulf Stark, Mati Lepp
Wydawnictwo Zakamarki
Poznań 2011
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz